ΚΑΟΔ – Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ.: 79-74

Το εντυπωσιακό νικηφόρο σερί του Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. έλαβε τέλος στη Δράμα, εκεί όπου το απόγευμα του Σαββάτου οι «πράσινοι» αναμετρήθηκαν με τον ΚΑΟΔ στο μεγάλο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής.

Το «τριφύλλι» αντιμετώπισε μία πολύ καλή ομάδα, αλλά δυστυχώς αντιμετώπισε και μια εχθρική διαιτησία, η οποία  δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις ενός τόσο σπουδαίου παιχνιδιού βάζοντας διαρκώς εμπόδια στη προσπάθεια που έκαναν οι «πράσινοι» εντός των τεσσάρων γραμμών του γηπέδου.

Προς απογοήτευση του προπονητή του Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ., Γιάννη Μπουτάκογλου, ο Παναγιώτης Γιαβρόπουλος τέθηκε νοκ-άουτ από τη συνάντηση λόγω θλάσης που υπέστη στο στάδιο της προθέρμανσης.

Οι παίκτες όμως του Coach «Μπουτ» δεν πτοήθηκαν από αυτό το δυσάρεστο γεγονός και  ενωμένοι σαν μια γροθιά τα έδωσαν όλα στο παρκέ για τη κατάκτηση της νίκης.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 24-21, ενώ η δεύτερη περίοδος έληξε 40-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο 25′ ο Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. ήταν πίσω στο σκορ με 50-47. Η περίοδος τελείωσε με 59-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» ήταν ανώτερο στο γήπεδο και πραγματοποίησε την ολική επαναφορά «πυροβολώντας» από τη περιφέρεια. Στο 36′ ο Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. πλησίασε απειλητικά τους Δραμινούς (66-63).

Δυόμισι λεπτά πριν την εκπνοή του αγώνα ο ηγέτης των «πράσινων» και κορυφαίος «μπομπέρ» του πρωταθλήματος,  Γιώργος Ασημάκης αποβλήθηκε με 5 φάουλ και αναγκαστικά κάθισε στον πάγκο.

Ο Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. διατήρησε τη ψυχραιμία του και έχοντας επιβάλλει τον ρυθμό του στον αγωνιστικό χώρο ισοφάρισε σε 74-74, 39 δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του συναρπαστικού αγώνα, με τον Μιχάλη Καρακώστα να ευστοχεί σε τρίποντο και παράλληλα να κερδίζει και φάουλ πετυχαίνοντας και μία ελεύθερη βολή.

Στις κρίσιμες τελευταίες στιγμές του ντέρμπι οι «πράσινοι» υπέπεσαν σε ένα λάθος που το πλήρωσαν ακριβά, με τους διαιτητές από τη πλευρά τους να «σπρώχνουν» τον ΚΑΟΔ στην εξασφάλιση της νίκης.

Διαιτητές: Μπακάλης – Ζαχαριάδης

Δεκάλεπτα: 24-21, 40-35 (ημ.), 59-52, 79-74

Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. (Μπουτάκογλου): Σταμπουλής 2, Λαδιάς 4, Μποζουτσίδης 3 (1), Παπαδόπουλος 2, Δεληγιάννης 3, Καρακώστας 17 (4), Χορτομάρης 9 (3), Ασημάκης 30 (4), Τερζής 4.

– ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (10/2/2018): ΖΕΝΙΘ 88.8 Α.Ο.Σ. – ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΚΡΗΝΙΔΩΝ