Τέταρτος στην Ελλάδα ο Παλαιστικός σύλλογος Καλών Δένδρων

Τη μεγάλη παράδοση που έχει η πάλη στο Νομό Σερρών επιβεβαίωσε για ακόμη μια φορά ο Παλαιστικός σύλλογος Καλών Δένδρων που κατέκτησε την τέταρτη θέση στην ελευθέρα πάλη στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ανδρών-γυναικών που πραγματοποιήθηκε στη Ζωφριά.

Ο Σερραϊκός σύλλογος, που αναδείχθηκε ως ο καλύτερος επαρχιακός, πήρε μέρος με οχτώ αθλητές από τους οποίους οι τέσσερις κατέκτησαν μετάλλια και οι τρείς ήταν στην οχτάδα. Όπως και πέρυσι, που το πρωτάθλημα είχε διεξαχθεί στις Σέρρες, ο Παλαιστικός σύλλογος Καλών Δένδρων έχασε για ελάχιστους βαθμούς την τρίτη θέση.

Πρωταθλητής Ελλάδος στην ελευθέρα πάλη αναδείχθηκε ο Μέγας Αλέξανδρος Ασπροπύργου, δεύτερος ο σύλλογος της Ευκαρπίας και τρίτος ο Άτλας Καλλιθέας.  Στην κατηγορία των 84 κιλών ο Γρηγόρης Κριαριδης ήταν 1ος,  στην κατηγορία των 70 κιλών ο Νίκος  Αρουζμανίδης 2ος,  στα 97 κιλά ο Δημήτρης Ακριτίδης 2ος  και στα 92 κιλά ο Χρήστος Σαμαρτζιδης 3ος.

Ο προπονητής του Παλαιστικού συλλόγου Καλών Δένδρων και από τους «εργάτες» του αθλήματος στο Νομό Σερρών, Χρήστος Γάτσιος μιλώντας στην ΕΡΤ Σερρών είπε: «Σίγουρα μπορούσαμε και πάμε και καλύτερα αλλά το επίπεδο ήταν αρκετά υψηλό. Σε γενικές γραμμές πάντως ευχαριστημένος. Πρέπει να δώσουμε συγχαρητήρια στους αθλητές και σε αυτούς πήραν μετάλλια αλλά και στους υπόλοιπους της ομάδας μας που αγωνίστηκαν επάξια και όλοι μαζί κατόρθωσαν να ανεβάσουν στην 4η θέση Πανελληνίως τον Παλαιστικό Σύλλογο Καλών Δένδρων».