Επέστρεψε στις επιτυχίες ο Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ.

Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. – Μακεδόνες Κρηνίδων: 95-48

Άμεσα αντανακλαστικά έδειξε ο Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. μετά την ήττα που υπέστη από τον ΚΑΟΔ στη Δράμα. Οι «πράσινοι» συνέτριψαν σήμερα στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας τους Μακεδόνες Κρηνίδων συμπληρώνοντας μια ντουζίνα νίκες στη διοργάνωση.

Οι αθλητές του Γιάννη Μπουτάκογλου μπήκαν «φουριόζοι» στο παρκέ και προηγήθηκαν με 10-0 στο 3′, ενώ η διαφορά «άγγιξε» τους 20 πόντους στο 6′ (21-2). Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 30-8.

Στη δεύτερη περίοδο το «τριφύλλι» κατέβασε ταχύτητα, αλλά  διατηρούσε διαρκώς απόσταση ασφαλείας από τους φιλοξενούμενους (41-16 στο 15′). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 49-23.

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο (60-27 στο 26′). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 71-34.

Στη τέταρτη περίοδο του παιχνιδιού ο Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. αύξανε ολοένα και περισσότερο το προβάδισμά του στο σκορ έναντι των αντιπάλων του, φτάνοντας με χαρακτηριστική άνεση στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Στα θετικά της αναμέτρησης του Σαββάτου συγκαταλέγεται μεταξύ άλλων για τους «πράσινους» η επιστροφή μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα απουσίας του Αλέξανδρου Στόικου.

Ο έμπειρος σέντερ συμπεριλήφθηκε τη τελευταία στιγμή στην αποστολή για τη συνάντηση με τους Καβαλιώτες.

Ο εορτάζων καλαθοσφαιριστής του Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ., Χαράλαμπος (Χάρης) Παπαδόπουλος μετά το τέλος του αγώνα κέρασε γλυκά τους συμπαίκτες του και τον προπονητή του, όπως επίσης τους διαιτητές και τους δημοσιογράφους.

M.V.P.: Παπαδόπουλος

Διαιτητές: Τσακιρίδης – Κούμλιαλης

Δεκάλεπτα: 30-8, 49-23 (ημ.), 71-34, 95-48

Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. (Μπουτάκογλου): Σταμπουλής 14 (1), Λαδιάς, Παπαδόπουλος 15, Μητρούδης 2, Τερζής 5 (1), Δεληγιάννης 18 (2), Καρακώστας 9 (1), Γιαβρόπουλος, Χορτομάρης 2, Κυριακόπουλος 6, Μποζουτσίδης 19 (3), Στόικος 5 (1).

Μακεδόνες Κρηνίδων: Σερεμέτης 2, Κρεμύδας 8, Κωνσταντινίδης 6, Ευρώπας 2, Μερκουρόπουλος 22, Γεωργαράκης 6 (1), Περιβολάρης 2.

– ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (24/2/2018): Δόξα Βώλακα – ΖΕΝΙΘ 88.8 Α.Ο.Σ.