“Αριστερό Εξτρέμ” : Πρόκριση για τον Εθνικό Σιδηροκάστρου και για το Λιθότοπο στους 4 του Κυπέλλου!

Οι αγώνες της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου της ΕΠΣ Σερρών δεν πραγματοποιήθηκαν όλοι καθώς οι αγώνες Μεγαλοχώρι – Αμμουδιά και Καλά Δένδρα – Απόλλων Παραλιμνίου θα διεξαχθούν τελικά Τετάρτη 24 Ιανουαρίου.

Έγιναν δυο μόνο αγώνες και είχαμε την μεγάλη πρόκριση του Εθνικού Σιδηροκάστρου με σκορ 2-1 απέναντι στην μαχητική Θύελλα Σερρών που πάλεψε έως το τέλος για την πρόκριση.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στα πρώτα λεπτά του κάθε ημιχρόνου σκόραρε το Σιδηρόκαστρο και άντεξε στην πίεση της Θύελλας ειδικά μετά το 70’ λεπτό.

Ο κακός αγωνιστικός χώρος δεν επέτρεψε να παιχτεί καλό ποδόσφαιρο και έτσι είχαμε πολλές σωματικές μάχες ειδικά στο κέντρο.

Στον άλλο αγώνα η εμπειρία κάποιων παικτών από τη φιλοξενούμενη ομάδα του Λιθοτόπου έκρινε την ομάδα που πήρε την πρόκριση. Δύσκολη νίκη, αγχωτική αλλά τεράστιας σημασίας ώστε η ομάδα του Λιθοτόπου βρέθηκε στους 4 του Κυπέλλου απέναντι σε έναν πολύ καλό Αστέρα Νεοχωρίου.

Το γήπεδο του Νεοχωρίου είναι από τα καλύτερα του Νομού και απολαμβάνουν ποδόσφαιρο και οι φίλαθλοι και οι παίκτες.

Εθνικός Σιδηροκάστρου – Θύελλα Σερρών : 2-1
Αστέρας Νεοχωρίου – Λιθότοπος : 1-2