Επίδειξη δύναμης του ΑΟΣ απέναντι στο Ρούπελ

«Φόρτσαρε» στο δεύτερο ημίχρονο και θριάμβευσε

Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. – Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 79-52

Για δεύτερη φορά στο φετινό πρωτάθλημα ο Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. κέρδισε το Ρούπελ Σιδηροκάστρου στο τοπικό ντέρμπι εξασφαλίζοντας πανάξια το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους «πράσινους» και προηγήθηκαν με 2-8 και 6-10. Το «τριφύλλι» ανασυντάχθηκε σημειώνοντας 9-0 σερί (15-10 στο 7′). Και πάλι όμως οι Σιδηροκαστρινοί ανέκτησαν το προβάδισμα στο σκορ χάρη στην άμυνα ζώνης που προβλημάτισε τον Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ., ο οποίος δεν μπορούσε να μαζέψει τα ριμπάουντ. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 17-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» συνέχισε να έχει μεταπτώσεις στην απόδοσή του, δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στους αντιπάλους του να ελέγχουν το ρυθμό του παιχνιδιού (21-25 στο 12′).

Τερζής και Ασημάκης πήραν την ομάδα στις πλάτες τους και οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 27-27 στα μισά της περιόδου, ενώ λίγο αργότερα βρέθηκαν στο +5 (34-29). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 36-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σύνολο του Γιάννη Μπουτάκογλου μπήκε δυνατά στο παρκέ. Με ηγέτη τον Ασημάκη ο Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. απέκτησε απόσταση ασφαλείας από το Ρούπελ (46-31 στο 23′, 53-38 στο 26′). Η αδικαιολόγητη όμως χαλαρότητα των «πράσινων» στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει στους 8 πόντους (56-48).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» έβγαλε περισσότερη ενέργεια στο γήπεδο, έπαιξε «σκυλίσια» άμυνα, ο Μποζουτσίδης πρόσφερε πολύτιμους πόντους στην επίθεση (το 56-48 έγινε 71-49 στο 35′) και ο Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. πανηγύρισε το νικηφόρο αποτέλεσμα.

M.V.P.: Ασημάκης (30 πόντους)

Διαιτητές: Δημάδης – Γιαννούλης

Δεκάλεπτα: 17-20, 36-31 (ημ.), 56-48, 79-52

Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. (Μπουτάκογλου): Σταμπουλής 3, Λαδιάς 6, Μποζουτσίδης 13 (3), Κυριακόπουλος, Μητρούδης, Ασημάκης 30 (5), Καρακώστας 11 (1), Χορτομάρης, Τερζής 7 (1), Δεληγιάννης 4 (1), Γιαβρόπουλος 2, Παπαδόπουλος 3.

– ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (11/3/2018): ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ – ΖΕΝΙΘ 88.8 Α.Ο.Σ.