Μ.Γ.Σ. Πανσερραϊκός μπάσκετ: Πρόκριση στο φάιναλ φορ για τους έφηβους

Στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ προκρίθηκε η εφηβική ομάδα μπάσκετ του Μ.Γ.Σ. Πανσερραϊκού.

Η Σερραϊκή ομάδα που αναδείχθηκε πρωταθλήτρια εφήβων στο Νομό Σερρών αντιμετώπισε σε ακόμη έναν αγώνα των πλέι οφ την «σκληροτράχηλη» ομάδα των Τιτάνων, αυτή τη φορά μέσα στη Δράμα, σημειώνοντας παλικαρίσια νίκη με 56-55 κι εξασφαλίζοντας για δεύτερη συνεχή χρονιά την πρόκριση της στο φάιναλ φορ της διοργάνωσης με δύο νίκες (2-0). Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με διαρκείς εναλλαγές στο σκορ! Ειδικότερα, στο 1ο δεκάλεπτο οι «κόκκινοι» μπήκαν δυνατά σε άμυνα και επίθεση, περιορίζοντας αρχικά τον Καραγιαννίδη, ο οποίος αποτελούσε την πιο αξιόπιστη επιθετική επιλογή για την ομάδα της Δράμας, καταφέρνοντας να προηγηθούν με σκορ 15-20. Στο 2ο δεκάλεπτο, η ομάδα των Τιτάνων ισορρόπησε το ματς και με επιμέρους σκορ 19-14 έφερε τις ομάδες ισόπαλες στο ημίχρονο με 34-34.Το 3ο δεκάλεπτο ήταν ενδεικτικό του άγχους που κυρίευσε τις δύο ομάδες, οι οποίες έμειναν στο «φτωχό» 6-4 με τον πίνακα να δείχνει 40-38 και να προμηνύει «χιτσκοκικό» 4ο δεκάλεπτο. Στην 4η περίοδο οι δύο αντίπαλοι πάλευαν σε κάθε φάση για τη νίκη. Το τελευταίο λεπτό έκρυβε τρομερές εναλλαγές συναισθημάτων καθώς με τρίποντο του Μελαδιανού ο Πανσερραϊκός εξασφάλισε προβάδισμα 4 πόντων. Στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Κουταλίδης ευστόχησε σε δικό του τρίποντο και έφερε το σκορ 53-54. Μια κακή επίθεση των «λιονταριών» και ένα προσωπικό καλάθι από τον Καραγιαννίδη έδωσε το προβάδισμα στους Τιτάνες με σκορ 55-54. Στο σημείο αυτό ο αρχηγός της ομάδας Ανέστης Κοπίλης με ατομική προσπάθεια έδωσε το προβάδισμα στα «λιοντάρια» με σκορ 55-56 με 7’’ να απομένουν. Στην τελευταία φάση του αγώνα η Σερραϊκή ομάδα υπέπεσε σε φάουλ και έστειλε στις βολές τον Κουταλίδη, ο οποίος έκανε 0-2 από την γραμμή της φιλανθρωπίας και ο Πανσερραϊκός εξασφαλίζοντας το αμυντικό ριμπάουντ πήρε τη μεγάλη νίκη – πρόκριση με σκορ 2-0 εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών.
ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ ΚΡΙ-ΚΡΙ (Κοκολιός – Ιωσηφίδης) Καϊμακάμης, Γκουτίδης 7(1), Μελαδιανός 23 (2), Σαμαράς, Κολοβής, Κοπίλης 11, Αποστολίδης 6, Μπακάλης, Ράγιας 9 (1), Μουστακλής, Λέφας, Βασιλείου.

Στον ημιτελικό της 23 Μαρτίου ο Πανσερραϊκός θα αντιμετωπίσει σε ουδέτερη έδρα την Ασπίδα Ξάνθης.

ΠΗΓΗ:ΕΡΤ ΣΕΡΡΩΝ