Το χάλκινο μετάλλιο για την Ελλάδα στο μπάντμιντον σε αγώνες στο Σιδηρόκαστρο

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν  ο Μάριος Μπουλίος και η Παντελία Μπάρτζουστο μικτό διπλό U19 στο Διεθνές τουρνουά Μπάντμιντον που διεξήχθη στο Σιδηρόκαστρο και συνδιοργάνωσε η Ελληνική Ομοσπονδία Αντιπτέρισης και ο Δήμος Σιντικής.

Οι Έλληνες διεθνείς βγήκαν νικητές από τον «εμφύλιο» με αντίπαλους τους Μιχάλη Παναγιώτου και Ελένη Μουτεβελίδου και μετά από ένα συναρπαστικό προημιτελικό επικράτησαν με 2-1.
Στα ημιτελικά κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν τους πανίσχυρους Τούρκους αθλητές Σονμέζ – Οζενγκούλ, που στη συνέχεια κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο.

Το ελληνικό δίδυμο ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό και διεξήχθησαν πολλά μεγάλα ράλι, αλλά στο τέλος οι Τούρκοι επικράτησαν με 2-0. Αυτή ήταν η Ελληνική διάκριση στο U19 ενώ στις μικρότερες κατηγορίες οι Έλληνες αθλητές ανέβηκαν πολλές φορές στο βάθρο.