Απόλλων Παραλιμνίου: «Πρωτάθλημαααα… Κύπελλοοοοο»

Το έκτο κύπελλο της ιστορίας του κατέκτησε ο Απόλλων Παραλιμνίου κερδίζοντας στο τελικό της διοργάνωσης με σκορ 2-1 τον Πανσουλιακό.

Η ομάδα του Παύλου Δημητρίου επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος πανηγύρισε και την κατάκτηση του κυπέλλου της Ε.Π.Σ. Σερρών. Το τέλος του αγώνα, που ήταν γιορτή του Σερραϊκού ποδοσφαίρου βρήκε τους φιλάθλους και των δύο φιναλίστ του τελικού να χειροκροτούν τις ομάδες τους ενώ οι παίκτες αγκαλιασμένοι έστειλαν το δικό τους μήνυμα για την αξία του αθλητισμού και του ποδοσφαίρου.

Το κύπελλο ψηλά από τους δύο αρχηγούς Βασίλη Τάκα και Κώστα Μερεσιώτη

Πρωταγωνιστής του τελικό ο  Σάκης Μουτεσίδης που με μια ασίστ κι ένα γκολ οδήγησε την ομάδα του στη νίκη και στην κατάκτηση του τροπαίου.  Στο πρώτο ημίχρονο ο Πανσουλιακός, που ήταν και το αουτσάιντερ του τελικού, έδωσε χώρο στον ανώτερο ποιοτικά αντίπαλο του, που ερχόταν με φόρα μετά την εκπληκτική πορεία στη Γ εθνική,  και περίμενε την ευκαιρία να χτυπήσει στην αντεπίθεση.

Ο MVP του τελικού Σάκης Μουτεσίδης παραλαμβάνει το μετάλλιο του από τον πρόεδρο της ΕΠΣ Σερρών

Οι  παίκτες του Παύλου Δημητρίου είχαν την κυκλοφορία της μπάλας,  άσκησαν πίεση και απείλησαν στο 9ο  και στο 22ο με δύο σουτ του Δημήτρη Γαϊδαρτζή (στη δεύτερη φάση ο Μαδένης σταμάτησε τον έμπειρο επιθετικό). Αυτός που… έκοψε το γόρδιο δεσμό ήταν στο 43ο ο Αλέξης Λαβιδάς που με καρφωτή κεφαλιά μετά από σέντρα του Μουτεσίδη άνοιξε το σκορ (1-0) σε ένα κρίσιμο χρονικό σημείο του αγώνα.

Δημήτρης Κεραμάρης, Βασίλης Τάκας και Κώστας Μερεσιώτης από τους πρωταγωνιστές του εκπληκτικού φέτος Απόλλωνα Παραλιμνίου

Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Πανσουλιακός απείλησε με σουτ του Γιώργου Ζαχαριάδη χωρίς όμως ο έμπειρος επιθετικός να βρει το στόχο. Ο Απόλλων με το αέρα του 1-0 ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο ημίχρονο και αφού απείλησε στο  47ο  με τον Τσομαχασβίλι (το πλασέ του απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μαδένης), κατάφερε στο επόμενο λεπτό να κάνει το 2-0 όταν μετά από σέντρα του Τάκα, ο  Σάκης Μουτεσίδης με κεφαλιά έβαλε τις βάσεις για την κατάκτηση του τίτλου.

Χειροκρότημα για τους φιναλίστ του τελικού, παίκτες του Πανσουλιακού που αξίζουν συγχαρητήρια για την πορεία τους σε πρωτάθλημα και κύπελλο

Η ομάδα του Γιώργου Κεχλιμπάρη βγήκε μπροστά και κατάφερε στο 70ο να μειώσει σε 2-1 με τον Πασχάλη Τσιακμάκη μετά από έξυπνη κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ. Στα τελευταία είκοσι λεπτά, ο Πανσουλιακός κυνήγησε το… θαύμα αλλά το σκορ δεν άλλαξε και ο Απόλλων πρόσθεσε το έκτο κύπελλο στην τροπαιοθήκη του

Το κύπελλο του φιναλίστ στον Πανσουλιακό

ΠΑΝΣΟΥΛΙΑΚΟΣ(Γ. Κεχλιμπάρης): Μαδένης, Ράμναλης, Φάκης, Καλαϊτζίδης(50ο  Σάββας), Θεοδωρίδης, Μπομπάϊ(65ο  Κλειτσιώτης), Παπαστράτος(76ο  Τζελέπης), Σακκάς(50ο  Μπάλτσιος), Λεωνίδας, Τσιακμάκης, Ζαχαριάδης

Η αναμνηστική φωτογραφία των κυπελλούχων που έγραψαν ιστορία

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ(Π. Δημητρίου): Σαββίδης, Πολυζωΐδης, Τσαούσης(46ο Τάκας), Κουτζαβασίλης(65ο  Κουτζαβασίλης), Λαβιδάς(76ο  λ.τ Ναλμπάντης), Μερεσιώτης, Μουτεσίδης, Ρούμπος(46ο  Μασούρας), Γαϊδαρτζής, Μεταλλίδης, Τσομαχασβίλι

Η βράβευση του διαιτητή Απόστολου Τζουμαλάκη από τον πρόεδρο της ΕΠΣ Σερρών Αθανάσιο Χατζηπαντελή

Διαιτητής: Τζουμαλάκης, Βοηθοί: Σάββας, Πούλιος, 4ος: Στόλης